Grote teleurstelling bij DIOS

DIOSNieuws

Het leek zo mooi! Handbalvereniging DIOS wilde hun inmiddels versleten ballonhal vervangen door een prachtige dubbele sporthal waarin ook allerlei andere verenigingen hun sport zouden kunnen beoefenen. De Hoornbloem moet immers plaats maken voor woningen, dus dat kwam allemaal mooi uit. Het zag er goed uit op papier, maar er werd anders beslist en nu kan DIOS opnieuw beginnen met plannen maken.

Julian Keijzer (l) en Jeroen van den Ende bij de ballonhal.

Julian Keijzer (l) en Jeroen van den Ende bij de ballonhal. (Foto: GvW-T)

De handbalvereniging vertelt dat de ballonhal in zo’n slechte staat verkeert dat hij hoognodig aan vervanging toe is. “We moeten 24/7 een luchtpomp laten draaien om de hal overeind te houden. In de winter stoken we voor het hele Westland om de hal op temperatuur te krijgen. Dat is niet erg duurzaam. Een ballonhal moet ook elk jaar opnieuw opgebouwd en afgebroken worden. De vloer hangt inmiddels van duct tape aan elkaar en ook de buitenvloer is heel slecht,” zeggen Jeroen van den Ende en Julian Keijzer. Zij hebben met heel veel andere enthousiastelingen heel hun ziel en zaligheid in het project gestopt. Toen de plannen vorm kregen, ging de architect aan de slag. De subsidietoezegging Stimulering bouw en onderhoud sportaccommodaties (BOSA) en de subsidie van de gemeente waren samen niet toereikend om de kosten te dekken. Externe financiers werden gezocht en gevonden. “Als bedrijf vind je het mooi een vereniging als DIOS te steunen. De vereniging is heel belangrijk voor Den Hoorn, ze organiseren het DIOS Lentefeest voor het hele dorp en in de zomer mogen kinderen, lid of geen lid, mee op zomerkamp. Het is een heel sociale vereniging,” zegt één van de financiers.

Kosten en vertraging

Handbal wordt meer en meer een binnensport. Toen Julian samen met anderen in augustus 2019 bezig was met het opzetten van de ballonhal, een enorme klus, zei hij tegen een van zijn maatjes dat het tijd werd om hier een oplossing voor te zoeken. “Een ballonhal gaat doorgaans zo’n 15 jaar mee. De energiepositie van nu is anders dan toen we de ballonhal kochten,” zegt Julian. Er werd een bouwcommissie gevormd. Architecten, aannemers, flora en fauna onderzoek, bodemonderzoek, financiën, omgeving, alles kwam aan bod. “Omdat we steeds weer aan andere regels moesten voldoen o.a. vanuit de welstandcommissie, moest de architect ook regelmatig terug naar de tekentafel. Met allemaal extra kosten en vertraging van dien. Toch was de gemeente ook enthousiast, dus we hadden er vertrouwen in. Temeer omdat we vlak voor de beslissende vergadering in december hoorden dat de gemeente voor de verenigingen op het sportpark van Schipluiden € 400.000,- beschikbaar stelde. ”

Enorme domper

Het plan van DIOS zou aanvankelijk 3,6 miljoen kosten, maar dat bedrag moest bijgesteld worden. “We hadden van de gemeente een lening van een miljoen euro toegezegd gekregen en een subsidie van uiteindelijk bijna 472.500 euro . Niet alleen de steeds veranderde tekeningen van de architect en de omgevingsonderzoeken zorgden voor hogere kosten, er zou ook een dagelijkse beheerder voor de hal moeten worden aangenomen. Op 16 december werd duidelijk dat de gemeente geen extra financiële ondersteuning zou geven. Toen moest DIOS besluiten om de vergunning zelf in te trekken om zo het volledige bedrag aan legeskosten te vermijden. Een enorme domper voor al die vrijwilligers die volop met acties bezig geweest waren.

Teleurgesteld

De wethouder wilde 2025 met een frisse start beginnen. Niet met DIOS, de gemeente neemt nu zelf de regie. Zij gaan geen nieuwe sporthal bouwen, maar een andere plek zoeken voor de verenigingen die gebruik maken van de Hoornbloem. DIOS blijft uiterst teleurgesteld achter.

Wat nu?

De huidige ballonhal is dusdanig slecht dat hij geen volgend winterseizoen meer mee kan. Een nieuwe ballonhal kost minimaal € 123.000,- Tel daar de al gemaakte kosten van € 60.000 voor de nieuwe hal bij op en je hebt het drama voor DIOS compleet. Hoewel Julian in ongeveer elke commissie zit en hij DIOS als zijn tweede thuis beschouwt, ziet hij het nu even niet meer zitten. “We begrijpen het gewoon niet. De plannen waren ambitieus, maar ook heel goed voor het dorp en alle verenigingen die binnenkort uit de Hoornbloem moeten. Onze dubbele hal zou gezamenlijke kleedkamers en kantine hebben. Dat scheelt veel geld. Maar met een begrotingstekort van 540.000 euro moesten we van ons plan afzien.” Hoe het verder gaat is niet bekend. Wanneer wordt de Hoornbloem vervangen door woningen? Komt er een nieuwe sporthal? Krijgt de Mariaschool nu een nieuwe gymzaal voor meerdere partijen? Het blijft allemaal even duister. Dat maakt de teleurstelling van de DIOS-leden niet kleiner. Hoewel zij wel vooruit willen blijven kijken. Want: ‘Doorzetten Is Ons Streven’.